Szyna na Zespół Skrzyżowania (TMJ)
Co to jest szyna TMJ (skroniowo-żuchwowa) ?
Kiedy patrzymy na życie ludzkie, widać, że problemy w stawie skroniowo-żuchwowym negatywnie wpływają na życie osobiste. Istnieją różne przyczyny problemów w TMJ.
Na przykład złamania stawów szczęki, zgrzytanie zębami, ucisk i otarcia szczęki w dłuższej perspektywie uszkadzają strukturę zębów i stawy szczęki. Osoby mające problemy ze zdrowiem jamy ustnej i zębów powinny uzyskać fachowe wsparcie w zakresie zdrowia stawów szczękowych. Wczesna diagnostyka i leczenie są istotne, jeśli chcemy w krótkim czasie wrócić do zdrowia.
W przypadku niektórych zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych lub szczęki rolę odgrywa uraz stawu skroniowo-żuchwowego, ale w większości przypadków dokładna przyczyna tego zaburzenia jest niejasna. U wielu osób objawy pojawiają się bez wyraźnej przyczyny.
OBJAWY – Istnieje kilka objawów, które mogą być związane z zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęstszym objawem w płytce stawowej jest ból mięśni żucia lub stawu żuchwy.
Inne objawy to: ból promieniujący do twarzy, szczęki lub szyi, sztywność mięśni szczęki, ograniczony ruch lub blokowanie szczęki, grzechotanie, trzaskanie lub zgrzytanie, któremu towarzyszy ból stawu szczęki podczas otwierania lub zamykania ust, zmiana sposobu, w jaki górne i dolne zęby pasują do siebie.
DIAGNOZA – Obecnie nie ma powszechnie akceptowanego standardowego testu umożliwiającego dokładne zdiagnozowanie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Ponieważ dokładne przyczyny i objawy są niejasne, zaburzenia te mogą być trudne i mylące w identyfikacji.
Lekarz zanotuje objawy, przeprowadzi szczegółowy wywiad i zbada obszary problematyczne, w tym głowę, szyję, twarz i szczękę, pod kątem bólu, klikania lub trudności w poruszaniu się. Lekarz może również zalecić badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie.
Możesz zapytać swojego lekarza o inne możliwe przyczyny bólu. Ból twarzy może być objawem wielu innych schorzeń, w tym infekcji zatok lub ucha, różnych bólów głowy i nerwobólu twarzy (ból wywołany nerwami twarzowymi). Wyeliminowanie tych problemów pomaga również w pierwszej kolejności zidentyfikować zaburzenia TMJ.
Szyna skroniowo – żuchwowa / TMJ
Schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni, często określane jako schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych, to stan powodujący ból i dysfunkcję stawu szczękowego oraz mięśni kontrolujących ruch. Naukowcy ogólnie zgadzają się, że zaburzenia te można podzielić na trzy główne kategorie:
Ból mięśniowo-powięziowy obejmuje dyskomfort lub ból mięśni kontrolujących funkcjonowanie szczęki. Ten stan jest związany z wewnętrznym zaburzeniem stawu, przemieszczeniem krążka międzykręgowego, zwichnięciem szczęki lub uszkodzeniem kłykcia. Zapalenie stawów odnosi się do grupy chorób zwyrodnieniowych lub zapalnych stawów, które mogą wpływać na staw skroniowo-żuchwowy. Możliwe jest występowanie więcej niż jednego z tych zaburzeń jednocześnie. Zaburzenia te wydają się występować częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Jak wykonana jest szyna TMJ?
Szyna TMJ składa się z przezroczystego tworzywa sztucznego. Na powierzchni zgryzu umieszcza się podpórki, aby zęby mogły się utrzymać.
Leczenie – Ponieważ potrzebne są dalsze badania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności większości metod leczenia schorzeń mięśni i stawów szczęki, eksperci zalecają stosowanie najbardziej konserwatywnych i odwracalnych metod leczenia. Przy leczeniu zachowawczym płytka stawowa nie uszkadza twarzy, szczęki czy tkanek stawowych i nie wymaga operacji. Zabiegi odwracalne nie powodują trwałych zmian w budowie czy położeniu szczęki czy zębów. Nawet jeśli zaburzenia TMJ są trwałe, u większości pacjentów nie wymagają agresywnego leczenia.
Leczenie zachowawcze – Ponieważ większość problemów z mięśniami i stawami szczęki ma charakter tymczasowy i nie ulega pogorszeniu, do złagodzenia dyskomfortu może wystarczyć proste leczenie. Ulgę można uzyskać poprzez krótkotrwałe stosowanie środków przeciwbólowych lub dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub zastosowanie szyny zakładanej na górne i dolne zęby. Jeśli zaproponowano Ci szynę stabilizującą, należy ją stosować tylko przez określony czas i nie powinna powodować trwałych zmian w zgryzie.
Leczenie chirurgiczne – jest kontrowersyjne, często nieodwracalne i dlatego należy priorytetowo traktować leczenie zachowawcze. Nadal brakuje długoterminowych badań klinicznych oceniających bezpieczeństwo i skuteczność leczenia chirurgicznego schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych.
Następujące nawyki związane z samoopieką mogą pomóc złagodzić objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego: Jedzenie miękkich pokarmów, unikanie nadmiernych ruchów szczęki, takich jak ziewanie z otwartymi ustami, głośne śpiewanie i żucie gumy, oraz nauka technik relaksacyjnych i redukcji stresu. Wykonuj delikatne ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne szczęki, które mogą pomóc w zwiększeniu ruchu szczęki. Twój lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić ćwiczenia, jeśli są one odpowiednie w Twojej konkretnej sytuacji.
Dla kogo stosowana jest szyna TMJ?
Osoby mające problemy zdrowotne, zwłaszcza jamy ustnej i zębów, powinny skonsultować się ze specjalistą od stawów szczękowych. Wczesne wykrycie tego zjawiska jest niezwykle korzystne w leczeniu płytki nazębnej. Staw skroniowo-żuchwowy (w skrócie TMJ) działa jak zawias łączący szczękę z bokiem głowy. Tuż przed uszami znajdują się dwie pary stawów, po jednym z każdej strony głowy.
Jeśli staw skroniowo-żuchwowy działa prawidłowo, umożliwia mówienie, żucie i ziewanie. Jest to dziś bardzo potrzebne i szeroko stosowane złącze. Każda płytka stawowa składa się z krążka chrzęstnego, mięśni, więzadeł, naczyń krwionośnych, pobliskich nerwów i zębów. Kiedy staw nie działa prawidłowo, może to prowadzić do dość irytujących i bolesnych sytuacji.
Jakie zmiany powodują zaburzenia TMJ? Zaburzenia TMJ to stany, które mogą powodować ból i dysfunkcję stawów i mięśni kontrolujących ruch szczęki.
Ból mięśniowo-powięziowy: Może wystąpić u pacjentów z prawidłowym stawem skroniowo-żuchwowym. Zespół ten powoduje ból mięśni kontrolujących szczękę w wyniku napięcia, zmęczenia lub skurczu mięśni żucia i często prowadzi do zaburzeń ruchu szczęki.
Przemieszczenie dysku: najczęstsza forma zmiany stawu. Przemieszczenie dysku jest spowodowane nieprawidłowym ustawieniem, przemieszczeniem szczęki lub urazem kłykcia.
Najczęstszymi objawami są miejscowy ból płytki stawowej i odgłosy klikania podczas poruszania stawem.
Co to jest szyna?
Szyna to spersonalizowany aparat leczniczy, który ustawia się tak, aby zęby górne i dolne nie stykały się ze sobą. Jest to leczenie zachowawcze, bezbolesne i ekonomiczne. Szyny stosowane są w walce z problemami powodowanymi przez bruksizm: są idealne przy starciu zębów, przeciążeniach oraz bólach mięśni i stawów szczęki. Łagodzi także inne towarzyszące bóle, takie jak bóle głowy i szyi.
Jak się je robi? Szyny są dopasowywane do zębów pacjenta. Dopasowują się także do terapeutycznej pozycji zgryzu, którą wybiera specjalista dentysta. Aby uzyskać cyfrowy model jamy ustnej, dla której będzie projektowana szyna, w pierwszej kolejności wykonuje się skan wewnątrzustny. Obecnie szyny są wykonane z biokompatybilnych, hipoalergicznych materiałów. Ponieważ jest to leczenie spersonalizowane, bardzo ważna jest współpraca pacjenta aż do pełnej adaptacji, co może zająć trochę czasu. Aby zapewnić prawidłowe działanie, należy przestrzegać instrukcji obsługi i konserwacji, które ułatwią użytkowanie.
W jakich sytuacjach stosuje się szynę?
Szyna to prosty, wyjmowany aparat umieszczany pomiędzy zębami i nakładany na dolną lub górną szczękę. Stosuje się go w przypadku bólu stawów, bólu szyi, bólu głowy, zaciskania i zgrzytania zębami. Jakie są powody? Dla wielu osób z zaburzeniami TMJ często trudno jest określić przyczynę tego stanu.
Ból może wystąpić na skutek połączenia czynników sprawczych:
Zaburzenia wrodzone i rozwojowe: Aplazja prowadzi do hipoplazji i hiperplazji.
Wady zgryzu: Zmieniają równowagę zgryzu, mogą wpływać na płytkę stawu skroniowo-żuchwowego i chrząstkę szczęki, powodując problemy z mięśniami, bóle głowy, a z czasem dysfunkcję szczęki.
Zespół kłykcia-krążka: zmiany anatomiczne w kłykciu obejmują przemieszczenie krążka do przodu i zwichnięcie krążka.
Podwichnięcie kłykciowe: Zwichnięcie z przemieszczeniem dysku lub bez niego z powodu rozluźnienia i osłabienia więzadeł. Może być spowodowane nadmiernym i ciągłym otwieraniem ust w miarę upływu czasu. Powoduje ból i trudności przy zamykaniu ust.
Zaburzenia mięśni: powoduje bóle mięśniowo-powięziowe, zapalenie mięśni, skurcze i przykurcze.
Utrata zębów: Wraz z utratą fragmentów zębów kość szczękowo-twarzowa zaczyna zanikać. Brak zębów może w dłuższej perspektywie prowadzić do problemów ze stawami.
Uraz: Złamania, łzy lub pęknięcia stawu mogą wystąpić z powodu urazu.
Ankyloza: utrata ruchomości stawu w wyniku zrośnięcia kości znajdujących się w stawie lub zwapnienia otaczających go więzadeł (nagromadzenie wapnia w tkankach). Ankyloza jest najczęściej spowodowana urazem lub infekcją, ale może być spowodowana porodem lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Stres lub depresja: mogą powodować fizyczne skutki w strukturze wokół stawu, prowadząc do zgrzytania zębami (znanego również jako bruksizm).
Zaburzenia zapalne: Mogą powodować zapalenie torebki stawowej i zapalenie błony maziowej stawu.
U osób z dysfunkcją skroniowo-żuchwową problemy ze stawem i otaczającymi go mięśniami mogą powodować objawy takie jak:
Ból po jednej stronie głowy spowodowany zaciskaniem, ból mięśni i (lub) stawu szczękowego oraz ograniczony ruch lub blokowanie szczęki, sztywność mięśni szczęki, trudności lub dyskomfort w żuciu, zmiana sposobu dopasowania zębów, skurcze mięśni wokół szczęki.
Zaburzenia TMJ mogą również powodować uczucie klikania lub zgrzytania podczas otwierania ust lub żucia. Jeśli jednak nie występuje ból lub ograniczenie ruchu, jest bardzo prawdopodobne, że dana osoba nie będzie potrzebowała żadnego specjalnego leczenia.
Ból szczęki może ustąpić po niewielkim leczeniu lub bez leczenia. Kuracja może polegać na przykład na zastosowaniu prostych aplikacji.
Obserwuj, jedz miękkie pokarmy lub nakładaj lód. Może to jednak również wymagać zastosowania środków przeciwbólowych lub urządzeń do umieszczenia w jamie ustnej.
Dentysta oceni sytuację każdego pacjenta i zaleci zastosowanie leczenia zachowawczego lub zabiegu chirurgicznego:
Szyny stabilizacyjne: Urządzenia te służą do przerwania zaciskania, zmiany bodźców czuciowych, zmniejszenia aktywności, a tym samym bólu mięśni spowodowanego ciągłym naciskiem szczęki.
Fizjoterapia: Niektóre odpowiednie techniki fizjoterapeutyczne związane z leczeniem stomatologicznym mogą poprawić jakość życia pacjentów.
Artrocenteza: Za pomocą dwóch igieł dostawowych przemywa się staw w celu usunięcia wszelkich mikroskopijnych cząstek, a następnie wstrzykiwany jest roztwór, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawu.
Artroskopia: Można wprowadzić kamerę dostawową (artroskop), aby umożliwić chirurgowi zbadanie stawu, usunięcie tkanki zapalnej i manipulowanie strukturami.
Wskazane jest skorzystanie z fachowej pomocy, gdy utrzymują się objawy bólu szczęki lub gdy czujesz, że nie możesz w pełni otworzyć i zamknąć ust. W przypadku płytki nazębnej specjalista dentysta TMJ przeanalizuje przyczyny i metody leczenia na podstawie historii każdego pacjenta i przejdzie na leczenie spersonalizowane.
instagram: ideadentalclinic