All-on-4 All-on-6 | İdea Dental Clinicİdea Dental Clinic

All-on-4 All-on-6

Co to jest All-on-4 / All-on-6 ?

All-on-4® to termin używany w implanto-protetyce do określenia pełnej 12-14 pkt odbudowy protetycznej przy całkowitym bezzębiu osadzanej na stałe na 4 lub 6 implantach. Pacjent, który utracił lub grozi mu utrata wszystkich zębów i nie wyobraża sobie życia z ruchomą protezą – taką wyjmowaną na noc z ust czy do czyszczenia po posiłku – może za pomocą tej metody może odzyskać na stałe całe swoje uzębienie. Bez sztucznego podniebienia, bez sztucznego efektu, bez potrzeby wyjmowania, z naturalnym wyglądem, swobodą w jedzeniu ulubionych potraw i odczuwania ich smaku. Dzięki opracowanej medycznej metodzie rozłożenia sił na wszczepionych w odpowiedni sposób 4 lub 6 implantach Pacjent może dożywotnio cieszyć się życiem bez ruchomej protezy.

Dla kogo odpowiednie jest All-on-4 / All-on-6 ?

Ta procedura dedykowana jest wszystkim pacjentom z bezzębiem lub ze stwierdzoną potrzebą usunięcia wszystkich zębów w łuku.

Kiedyś warunkiem koniecznym była odpowiednia ilość kości, która niestety przede wszystkim w szczęce zanika szybko. Obecnie nawet brak kości w szczęce nie stanowi problemu, ponieważ jest ona również stosowana przy użyciu implantów zygomatycznych, które dzięki temu, że wprowadzane są bezpośrednio w kości jarzmowe, nie wymagają odpowiedniej ilości kości w szczęce. Dlatego metoda All-on-4® i odbudowa na stałe przy użyciu zaledwie 4 implantów jest absolutnie przełomowa i bardzo często stosowana w stomatologii.

Zalety All-on-4 / All-on-6

System All-on-4® to jedyna szansa na ponowne swobodne życie po utracie zębów. Największą zaletą jest fakt, że system ten staje się naszą częścią jak nasze utracone zęby. Pacjent nie może sam go wyjąć, nie wypadnie, nie przesunie się, higiena jest taka jak w przypadku naturalnych zębów. Jest to bardzo mała, estetyczna i niezwykle mocna odbudowa. Nie zmienia smaku potraw, a siła gryzienia ma tylko 20% straty do siły naturalnych zębów podczas, gdy zwykła proteza to utrata 70% siły nagryzania i rozdrabniania. A zatem All-on-4® to praca służąca do jedzenia, a nie jak w przypadku tradycyjnych protez głównie do maskowania braków – tzw. „ wyglądania”. Dzieje się tak dlatego, że pod białą powierzchnią zębów jest tytanowy grzbiet, który jest licowany estetycznie, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych, gdzie mamy całą protezę z akrylu.

Możesz być zainteresowany  Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Jakie są etapy All-on-4? Czy pacjent zostaje „bez zębów”?

Cała procedura może mieć kilka scenariuszy, ponieważ jest to metoda absolutnie dostosowana indywidualnie do pacjenta i jego sytuacji. Lekarz przedstawi i wręczy pacjentowi plan całego leczenia. Etapami ogólnymi są:

  1. Diagnostyka i tworzenie planu odbudowy w systemie All-on-4®
  2. Na tym etapie przygotowany jest plan i szacowane
  3. Projektowanie uśmiechu, zarówno dla pracy tymczasowej i finalnej pacjent może mieć wpływ na nowy uśmiech. Jest to ważne, bo często na skutek postępujących problemów z zębami pacjenci tracą swój naturalny dawny uśmiech i chętnie do niego chcą wrócić podczas planowania. Są również pacjenci, którzy wstydzili się przez wiele lat swojego uśmiechu i ten nowy projekt jest dla nich zmianą wizerunkową i spełnieniem marzeń.
  4. Zabieg chirurgiczny przygotowania i wszczepienia implantów zakończony osadzeniem pracy tymczasowej na czas zrastania się implantów z kością. Ten czas jest zależny od łuku i rodzaju implantów o czym poinformuje
  5. Pacjent nie pozostaje “bez zębów” nawet jednego W większości przypadków praca tymczasowa jest osadzana na implantach w dniu zabiegowym. W jeden dzień pacjent odzyskuje uśmiech.
  6. Oddanie pracy Po jakim czasie zostanie przygotowana praca ostateczna, z którą pacjent pozostanie już na stałe zależy od rodzaju implantów.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do zabiegu przygotowanie jest takie jak w przypadku każdego z zabiegów chirurgii stomatologicznej. Specjalne przygotowanie nie jest potrzebne, chyba, że wynika ono np. z przyjmowanych leków i będzie wymagana zmiana leczenia w okresie okołozabiegowym.

Należy pamiętać, o tym, aby na zabieg przyjść po posiłku – żeby przez 2-3 godziny po zabiegu nie czuć łaknienia, przyjść w wygodnym ubraniu, bez makijażu okolicy ust w przypadku pacjentek i pozytywnym nastawieniem, ponieważ to zabieg przynoszący tylko korzyści dla pacjenta. Wielu pacjentów decyduje się na zapewnienie sobie towarzystwa po zabiegu dla większego komfortu powrotu do domu i wsparcia poprawiającego samopoczucie.

Możesz być zainteresowany  Korony cyrkonowe

Jak będę się czuć po zabiegu?

Podobnie jak w przypadku większości zabiegów chirurgicznych w stomatologii najtrudniejsze są pierwsze72h po zabiegu. Mogą pojawić się standardowe reakcje organizmu takie jak obrzęk, opuchlizna na buzi i siniaki. Zazwyczaj są one dobrze znane pacjentom, którzy wiedzą czy mają skłonność do siniaków czy szybko puchną po ingerencjach różnego typu. Do raczej rzadkich odczynów pozabiegowych należy gorączka czy ogólne rozbicie porównywalne do infekcji. Ważne, żeby stosując się do zaleceń zrezygnować z większej aktywności w tym okresie i skłaniania głowy do dołu. Podniesienie ciśnienia w ten sposób spowoduje, że pacjent odczuje pulsowanie w okolicy pozabiegowej co może go zaniepokoić. Po 7 dniach podczas wizyty kontrolnej pacjenci nie odczuwają już żadnych dolegliwości, a ewentualne widoczne zasinienia zaczynają się wchłaniać. Pełna przebudowa i wygojenie kości trwa w szczęce 6 miesięcy, a w żuchwie 4 miesiące. W tym okresie można wspierać swój organizm witaminą D3 i bogatymi w wapń produktami.